Верифицирано

Шиптари одлучуваат за Македонија

11:47 Jul 2 2022 Скопје

Шиптари одлучуваат за Македонија
Опис
Нотиран е говор на омраза на социјалната мрежа @Twitter, поконкретно на твитер профилот @MKDProLet, поврзан со актуелната политичка ситуација во Македонија во однос на францускиот предлог. Твитер профилот @MKDProlet споделува слика од министерот Османи и уште неколку други политичари и додава: „ШИПТАРИ одлучуваат за МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК и ИСТОРИЈА. НЕМА да ви помине“, на што следат низа на коментари и ре-твитови.
Повеќе податоци
Кривични дела: Предизвикување омраза раздор или нетрпеливост врз национална расна верска и друга дискриминаторска основа

Место каде се случил говор на омраза

Медиум: Твитер

Незадолжителни податоци – Опис на сторителот


Веродостојност: UP DOWN 0