Верифицирано

“Не се тачни...педеришта грди...”- Говор на омраза поради сексуална ориентација и родов идентитет.

01:09 Jan 2 2019 Скопје

Опис
На ден 02.01.2019 (среда) веб магазинот “Фемина” на својот Фејсбук профил има објавено статија од истоименуот портал која гласи:”Празнична радост: Рики Мартин со фотографија објави дека доби ќеркичка со сопругот Џуан”. Во коментарите на објавата се забележуваат коментари со говор на омраза поради сексуална ориентација и родов идентитет. Коментарите се пставени од страна на:Борче Апосточовски (“Na ista karta pocnaa homoseksualcite pred 40,50god. I sekoj od niv zavrsuvase vo ludnica ili sanatorium. No posle 50god tie dobija ednakvo pravo Kako I normalnite luge no dali se imaat zaprasano site onie simpatizeri koj sto gi odobruvaat ovie bolni opredeluvanja Kako PEDER ili LEZBEJKA so bi napravile do kolku vasata kerka ili vasiot sin utre donese namesto zena maz vo kuka ili namesto vasata kerka da donese maz taa donese zena pa da ne znaes koj kogo oprava. Sigurno togas so vasiot bracen partner ke napravite uste edno I ke I'm go podarite Kako domasno milenice a tie da se opredeluvaat Kako roditeli na istoto. By the way Kako Sto gledate veke e zapocnat I drug trend po svetot malku beshe onaa so pederi I lezbejki , sega udarija na decata so pedofilija no za nekoja godina I toa ke bide dozvoleno isto Kako sto homoseksualnosta.”); Кристина Димитрова (“Ги воспитвале децата само добро од лошо да знат да делат... многу услуга му прајте нема шо,амеби да се за полесен да му е земскиот живот.(јади,пиј,онаквај се весели се, то е поентата...) Почитувале различности,абе ах ко немам моќ ..... Оти ова се тие вредности кои треба да се учат децата,во 21век болештиите во убајни спаѓале ете и аплауз па да му дајме па... Не можам да бидам мирна пошто нали In god we trust
Повеќе податоци
Вие сте: Сведок

Место каде се случил говор на омраза

Пријавивте ли во полиција?: неДали сте задоволни од односот на полицијата?: Многу задоволни

Незадолжителни податоци – Опис на сторителот


Веродостојност: UP DOWN 0